Čistilna akcija odstranjevanja netopirskega gvana s cerkve Sv. Duh v Češnjevku

Pred cerkvijo sv. Duh v Češnjevku na Gorenjskem smo se zbrali v soboto, 20. 9. 2014, ob 15.00 uri. Naš cilj je bil izpeljati prvo čistilno akcijo v sklopu projekta, in sicer odstranjevanje netopirskega gvana s cerkvenega podstrešja cerkve, ki je eno pomembnejših kotišč navadnih netopirjev na Gorenjskem, saj se v njej poleti zbere do 200 samic omenjene vrste. Poleg članov društva so se akcije udeležili tudi vaščani in prebivalci okoliških vasi.

Vsakdo je pograbil smetišnico ali metlo, si zavihal rokave in pričel s čiščenjem cerkvenega podstrešja. Vreče za smeti so se polnile z netopirskih gvanom ena za drugo, nam pa je postajalo vedno bolj vroče. Prav tako se je po podstrešju šepetalo: »To je pa pravi fitnes!«

S skupnimi močmi smo se po 2 urah in pol bližali koncu. Za zaključek smo na predelu podstrešja, kjer je v poletnih mesecih visišče porodniške kolonije navadnih netopirjev, razgrnili polivinil, da bo prihodnje odstranjevanje gvana še lažje in hitrejše. Ocenjujemo, da smo iz cerkvenega podstrešja odstranili okoli 150 kg netopirskih iztrebkov.

Nekaj vreč gvana smo člani društva zložili v prtljažnike svojih avtomobilov in ga bomo doma porabili za gnojenje vrta. Za prevzem preostalih vreč pa se je prijazno ponudil gospod ključar, ki jih je odpeljal s pomočjo traktorja in prikolice. Vsebino le-teh bodo prav tako uporabili kot gnojilo.

Skupaj smo se nato odpravili do vaškega doma Češnjevek, kjer je ob 18:00 uri sledilo predavanje z naslovom: "Netopirji - prav posebni sosedje!«, kjer smo predstavili ogroženost netopirjev ter njihov pomen v okolju. Ob sončnem zahodu pa smo pričeli z opazovanjem izletavanja navadnih netopirjev iz cerkve Sv. Duh, nad katerim so bili najbolj navdušeni najmlajši udeleženci, saj smo s pomočjo ultrazvočnih detektorjev prestregli eholokacijske klice netopirjev.

Akcija v Češnjevku je bila uspešna, saj se je na dogodku zbralo 21 udeležencev. Vsem prisotnim se zahvaljujemo za pomoč in sodelovanje!

Projekt se izvaja s finančno pomočjo Ministrstva za kmetijstvo in okolje.