Izvedba ohranitvenih ukrepov na pomembnih zatočiščih navadnih netopirjev

Navadni netopirji so ogroženi predvsem zaradi izgubljanja zatočišč v cerkvenih podstrešjih in zvonikih. Neprimerno zaprtje lin cerkvenega podstrešja in zvonika lahko pomeni izgubo bivališča za celo skupino teh zavarovanih živali.

V projektu smo na 4 očiščenih cerkvenih podstrešjih izvedli tudi t.i. ohranitvene ukrepe, ki bodo omogočali trajnejši obstoj zatočišča za netopirje. Tri zatočišča so tudi del Natura 2000 območij.

Goriča vas

Najštevilčnejša skupina navadnih netopirjev v celotnem Kočevsko-ribniškem območju se nahaja v zvoniku cerkve Imena Marijinega v Goriči vasi pri Ribnici. V sklopu projekta smo 21. marca 2015 izvedli čistilno akcijo odstranjevanja gvana iz zvonika, s čimer smo omogočili izvedbo nadaljnjih ohranitvenih ukrepov.

Ker je gvano do sedaj nemoteno padalo na cerkvene zvonove, mehanizem in motor za zvonjenje, je le-to povzročalo nekaj težav pri vzdrževanju mehanizma in onesnaževalo sam zvonik. Pod visišče navadnih netopirjev smo zato v sodelovanju s ključarjem cerkve postavili leseni podest na dveh tretjinah površine zvonika, ki smo ga obložili tudi s polivinilasto ponjavo. Na ta način se bo gvano večinoma zadrževalo nad zvonovi in tudi čiščenje bo v prihodnje lažje. Nad mehanizem in motor za zvonjenje smo namestili  zaščitno pločevinasto poličko, ki bo dodatno preprečevala onesnaženje z gvanom. Na cerkvenem zvoniku pa so se zamenjale odkapne police, saj se je zaradi dotrajanosti, gvano do sedaj grdo spiralo po fasadi.

Z izvedenimi ukrepi smo poskrbeli za dolgoročnejši obstoj pomembne skupine navadnih netopirjev, ki so ji naklonjeni tudi lokalni prebivalci. Za izredno sodelovanje in dobro voljo se moramo posebej lepo zahvaliti ključarju g. Puclju.

Dolnji Suhor

Na cerkvi Sv. Jožefa v Dolnjem Suhorju se je leta 2008 nahajala največja porodniška skupina navadnih netopirjev v Beli Krajini, ki spada v območje Natura 2000 Dolnji Suhor. Takrat zelo številčna skupina navadnih netopirjev (čez 500 osebkov) se je po zamreženju preletne odprtine na pročelju cerkvenega podstrešja zmanjšala na desetino.

Na cerkvi smo v aprilu 2015 izvedli ohranitveni ukrep, ki bo izboljšal stanje zatočišča navadnih netopirjev. Na ovalni preletni lini smo mrežo nadomestili z lesenim okvirjem s prečnimi letvicami. Slednje so med seboj odmaknjene 5 cm in tako omogočajo prehod navadnim netopirjev, ne pa tudi golobom. Na zunanjo stran line smo namestili tudi bodice proti pristajanju golobov. Tako je zatočišče zopet ustrezno dostopno navadnim netopirjem in upamo, da se bo število osebkov čez leta spet dvignilo.

Cerklje na Gorenjskem

Na Gorenjskem je znanih le pet kotišč navadnih netopirjev. Ena izmed teh je na podstrešju cerkve Marijinega vnebovzetja v Cerkljah na Gorenjskem.

Leta 2008 je potekala obnova cerkve in takrat so po besedah župnika delno odstranili tudi gvano. V začetku marca 2015 smo skupaj s prostovoljci izvedli ponovno čistilno akcijo. Na počiščeno površino predela cerkvenega podstrešja, nad katerim visi skupina navadnega netopirja, smo položili ponjavo, ki bo v prihodnje omogočala lažje in hitrejše odstranjevanje gvana.

Nad prisotnostjo gvana na cerkvenem podstrešju so se pritoževali predvsem pritrkovalci zvonov, saj naj bi gvano v vročih poletnih mesecih oddajalo vonj. V namen rešitve te težave bomo na kovinska vrata, ki povezujejo zvonik s podstrešjem namestili dodatno izolacijo in jih ustrezneje zatesnili.

Češnjevek

Cerkev Sv. Duh v Češnjevku je druga izmed 5 znanih kotišč navadnih netopirjev na Gorenjskem in spada v območje natura 2000 gozd Olševek – Adergas. V poletnih mesecih se na cerkvenem podstrešju zadržuje vsaj četrtina znane populacije omenjene vrste na Gorenjskem. Konec septembra 2014 smo uspešno izvedli čistilno akcijo in s cerkvenega podstrešja odstranili vsaj 150 kg gvana. Predel cerkvenega podstrešja pod visiščem porodniške skupine smo prekrili s polivinilasto ponjavo, kar bo v prihodnje omogočalo hitrejšo odstranitev gvana.

V mesecu aprilu 2015 pa smo preuredili preletno lino za navadne netopirje. Odstranili smo neprimerno mrežo in na okroglo lino namestili lesen okvir s prečnimi letvicami v medsebojnem razmiku 5 cm. S tem smo preprečili neprimerno zaprtje line in onemogočili vstop golobom, zaradi katerih so že prvotno namestili neprimerno mrežo.

Turški vrh

Podstrešje cerkve Sv. Mohor in Fortunat na Turškem vrhu je pomembno zatočišče navadnega netopirja. Skupina netopirjev, ki se tam zadržuje v poletnih mesecih, je štela tudi do 120 osebkov. Na cerkvi so bile prisotne nekatere večje odprtine, ki so omogočale vstop golobom, zato smo izvedli ohranitvene ukrepe. Ustrezno smo popravili odprtine in izboljšali stanje tega zatočišča za navadne netopirje.


Režo med zidom in streho apside smo pregradili z žico. Popravili smo stara polkna na zvoniku. Dodali smo manjkajoče pločevinaste deščice polken, prav tako pa smo z deskami prekrili večje odprtine v zgornjem polkrožnem delu polken. S temi ukrepi smo zaprli reže, ki omogočajo vstop golobom. Še vedno pa ostaja okrogla reža na podstrešju pod vznožjem zvonika, ki je zaprta s pločevino. Tam špranja ustrezne velikosti omogoča prehod netopirjem v oz. iz podstrešja.

Pod visiščem skupine netopirjev na podstrešju smo počistili gvano in nato namestili plastično ponjavo, ki bo v prihodnje omogočala lažje odstranjevanje gvana.

 

Projekt se izvaja s finančno pomočjo Ministrstva za kmetijstvo in okolje.

 
aktualno.html