MEDNARODNA NOČ NETOPIRJEV 2012

Alenka Petrinjak

Evropska noč netopirjev se je v letu 2012 preimenovala v mednarodno, ker so k noči netopirjev pristopile tudi nekatere severno afriške države in države bližnjega vzhoda. V Sloveniji jo je naše društvo v sodelovanju z lokalnimi organizacijami organiziralo že 14. leto zapored. Številne aktivnosti so potekale v 11 različnih krajih po Sloveniji od 27. 8. 2012 do 3. 10. 2012. Eden od teh dogodkov je potekal na območju projekta Life+ Življenje ponoči (Otalež), štiri aktivnosti pa so potekale v okviru akcije Netopirnica na vsaki slovenski šoli in vrtcu, ki jo je organiziral Center šolskih in obšolskih dejavnosti ob svoji 20. obletnici.

Pri pripravi in izvedbi 14. MNN je sodelovalo 11 članov našega društva. Pripravili smo predavanja, delavnice izdelovanja netopirnic, večerne sprehode z opazovanjem in poslušanjem netopirjev, obisk zatočišča netopirjev (jame), netopirski kotiček v knjižnici ter čiščenje netopirskih iztrebkov s cerkvene podstrehe. Skupno se je vseh dogodkov, s katerimi smo obeležili tudi Leto netopirja, udeležilo 500 ljudi.

Pri pripravi in izvedbi 14. MMN so sodelovale sledeče različne organizacije in društva, ki se jim za pomoč iskreno zahvaljujemo: Triglavski narodni park, Društvo za raziskovanje jam Bled, Društvo za varstvo okolja Bled, knjižnica B. Kumerdeja Bled, Občina Bled, Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Živalski vrt Ljubljana, Regijski park Škocjanske jame, Krajinski park Goričko, Občina Dobrovnik, Zavod za turizem Dobrovnik, Podjetje GLG Murska Sobota d. o. o., Župnija Ribnica, Zavod za varstvo narave OE Ljubljana, Župnija Otalež, Županova jama - turistično in okoljsko društvo Grosuplje, Center šolskih in obšolskih dejavnosti, Biotehniški izobraževalni center Ljubljana. Na mednarodni ravni MNN koordinira organizacija Eurobats.

Poročila z nekaterih dogodkov so zapisana v glasilu Glej, netopir! l.9, št. 1.

Tabela. Program 14. Mednarodne noči netopirjev v Sloveniji

29.8.2012

Ljubljana, Botanični vrt

Netopirji in rastline - imajo kaj skupnega?
predavanje in večerni sprehod po botaničnem vrtu s poslušanjem in opazovanjem netopirjev

30.8.2012

Regijski park Škocjanske jame

Predavanje in opazovanje izletavanja netopirjev iz jame ter poslušanja z ultrazvočnimi detektorji

1. 9. – 30.9.2012

Bled, knjižnica Blaža Kumerdeja

Netopirski kotiček v knjižnici

4.9.2012

Bled

Namestitev netopirnic

1.9.2012

Ljubljana, Živalski vrt

Izdelava netopirnic

1.9.2012

Goriča vas pri Ribnici

Čistilna akcija zvonika cerkve Imena Marijinega, predavanje biologa Primoža Presetnika o netopirjih v občini Ribnica in opazovanje izletavanja netopirjev in poslušanje z ultrazvočnimi detektorji.

7.9.2012

Bukovniško jezero na Goričkem

Predavanje o netopirjih in večerni sprehod

8.9.2012